poniedziałek, 6 maja 2024

World Athletics Relays w Nassau: Cztery polskie sztafety z kwalifikacją olimpijską!

Podczas weekendowych zawodów World Athletics Relays na Bahamach cztery polskie sztafety wywalczyły awans na igrzyska olimpijskie. W Paryżu zobaczymy sztafety kobiet 4 x 100 metrów i 4 x 400 metrów, mężczyzn 4 x 400 metrów, a także mieszaną 4 x 400 metrów. Dodatkowo, rywalizujące na dłuższym dystansie Polki wrócą z Nassau ze srebrnym medalem.

Już pierwszego dnia rywalizacji na Bahamach reprezentacja Polski pokazała się ze świetnej strony. Sztafeta mieszana 4 x 400 metrów w składzie Maksymilian Szwed, Iga Baumgart-Witan, Kajetan Duszyński, Natalia Kaczmarek pewnie wygrała zmagania w półfinale, dzięki czemu zapewniła sobie przepustkę do startu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Kwalifikację wywalczyła także sztafeta sprinterska kobiet w składzie Kryscina Cimanouska, Monika Romaszko, Magdalena Stefanowicz i Ewa Swoboda, które zostawiły w pokonanym polu między innymi Jamajki.

Polki wygrały także półfinałową rywalizację kobiecych sztafet na dystansie 400 metrów. Biało-czerwone w składzie Marika Popowicz-Drapała, Kinga Gacka, Alicja Wrona-Kutrzepa i Natalia Kaczmarek wygrały swój bieg, awansując nie tylko do finału zmagań w World Athletics Relays, ale także na igrzyska olimpijskie.

W drugim dniu zawodów na Bahamach kwalifikację olimpijską wywalczyła czwarta polska drużyna - przepustkę do startu w Paryżu zdobyła męska sztafeta na dystansie 400 metrów. Polacy w składzie Maksymilian Szwed, Mateusz Rzeźniczak, Igor Bogaczyński i Kajetan Duszyński w biegu repasażowym uzyskali czas 3:02.91, zapewniając sobie występ w stolicy Francji.

Oprócz samej walki o olimpijskie kwalifikacje, rywalizacja na Bahamach toczyła się również o medale w ramach World Athletics Relays. Do Polski ze srebrem wróci sztafeta 4 x 400 metrów kobiet, która w finałowym biegu uzyskała wynik 3:24.71, ustępując jedynie Amerykankom. Szczególnie dobrze zaprezentowała się ostatnia na zmianie Natalia Kaczmarek, która na początku zajmowała czwarte miejsce, ale na końcowych metrach wyprzedziła dwie rywalki i przekroczyła linię mety jako druga.

World Athletics Relays 2024 - polskie sztafety z kwalifikacją olimpijską:

  • 4 x 100 metrów kobiet (Kryscina Cimanouska, Monika Romaszko, Magdalena Stefanowicz, Ewa Swoboda) - 42,81
  • 4 x 400 metrów kobiet (Marika Popowicz-Drapała, Kinga Gacka, Alicja Wrona-Kutrzepa, Natalia Kaczmarek) - 3:27,11
  • 4 x 400 metrów mieszana (Maksymilian Szwed, Iga Baumgart-Witan, Kajetan Duszyński, Natalia Kaczmarek) - 3:13,53
  • 4 x 400 metrów mężczyzn (Maksymilian Szwed, Mateusz Rzeźniczak, Igor Bogaczyński, Kajetan Duszyński) - 3:02,91