poniedziałek, 1 lipca 2024

Tour de Pologne Women za nami! Polka na podium klasyfikacji generalnej

W Kazimierzu Dolnym zakończyła się druga edycja Tour de Pologne Women. Po trzech etapach wyścigu dwa pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej zajęły reprezentantki Holandii, natomiast trzecie miejsce w całych zawodach zajęła Katarzyna Wilkos, najlepsza z biało-czerwonych.

Inauguracyjny odcinek zawodów był krótki, ale niezwykle wymagający - zawodniczki ścigały się na dystansie 4,5 kilometra na trasie, której początek i koniec miał miejsce w centrum Lublina, w okolicach placu Litewskiego. Pierwszą liderką została Szwedka Stina Kagevi, która dojechała do mety z czasem 05:41.87. Drugie miejsce zajęła Finka Wilma Aintila, a trzecie Dunka Christina Lorenzen. Najlepszą z Polek była niedawna mistrzyni Polski w kategorii U23, Zuzanna Chylińska - uplasowała się na piątej pozycji.

Drugi etap Tour de Pologne Women był najdłuższym odcinkiem - zawodniczki miały do pokonania 136 kilometrów z Krasnegostawu do Kraśnika. Z wymagającą trasą najlepiej poradziła sobie Holenderka Laura Molenaar, która wygrała zmagania z czasem 3:19:07. Ze świetnej strony pokazała się Katarzyna Wilkos - najlepsza wśród Polek zajęła drugie miejsce, tracąc do liderki 25 sekund. Na najniższym stopniu podium z niewielką stratą do polskiej zawodniczki uplasowała się Scarlett Souren z Holandii. W czołówce znalazły się także inne reprezentantki Polski - Natalia Krześlak była 6., a 11. miejsce zajęła Karolina Perekitko.

Finał Tour de Pologne Women rozpoczynał się pod hotelem Arche Nałęczów, a kończył w Kazimierzu Dolnym. Najszybsza na 103-kilometrowej trasie była Holenderka Scarlett Souren, która wygrała etap z czasem 2:38:10. Wyprzedziła swoją rodaczkę Annę Van Wersch i najlepszą z Polek, Kaję Rysz. Tuż za podium natomiast uplasowała się Katarzyna Wilkos, natomiast na wysokim, szóstym miejscu etap ukończyła Olka Wankiewicz.

W klasyfikacji generalnej 2. edycji Tour de Pologne Women dwa pierwsze miejsca zajęły Holenderki - odpowiednio Laura Molenaar i Scarlett Souren, natomiast na najniższym stopniu podium zawody ukończyła Katarzyna Wilkos. W czołowej 10. zawodów znalazły się jeszcze trzy reprezentantki Polski - Olga Wankiewicz była 5., Natalia Krześlak 8., a Aurela Nerlo 9.