piątek, 12 stycznia 2024

Rozpoczynamy PolSKI Turniej w skokach narciarskich!

Sympatycy skoków narciarskich mogą zacierać ręce. W najbliższych dniach czeka ich bowiem istny maraton. PolSKI Turniej to nowy mini-cykl w Pucharze Świata, którego poszczególne etapy odbędą się od 12 do 21 stycznia w Wiśle, Szczyrku oraz Zakopanem.

Nowy format to kumulacja trzech konkurencji. Podczas imprezy rozgrywanej na terenie naszego kraju odbędą się bowiem zawody indywidualne, konkurs duetów, a do tego będziemy świadkami klasycznej potyczki drużynowej. Podczas wydarzenia będzie prowadzona klasyfikacja zespołowa. Na notę każdego z krajów złożą się wyniki dwóch najlepszych reprezentantów danej nacji z kwalifikacji oraz konkursów indywidualnych, a także wyniki ekip uzyskane w drużynówce i zawodach duetów. Na linii mety najlepszy kraj otrzyma nagrodę finansową w postaci 50 tysięcy euro.

PolSKI Turniej rozpocznie się na obiekcie im. Adama Małysza w Wiśle-Malince (12-14 stycznia), który w okresie letnio-jesiennym przeszedł znaczące przeprofilowanie zeskoku oraz przeciwstoku. Wszyscy w celu spełnienia międzynarodowych przepisów i dopasowania areny do najnowszych standardów. Skocznia zachowała 134-metrowy rozmiar, natomiast dla wszystkich zawodników będzie stanowić zagadkę.

Przy okazji PolSKIego Turnieju w roli gospodarza zawodów z cyklu Pucharu Świata zadebiutuje Szczyrk (16-17 stycznia). Kompleks Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków latem był miejscem rywalizacji skoczków w ramach cyklu Grand Prix. Jeden z konkursów, który odbył się na 104-metrowym obiekcie, padł łupem Piotra Żyły, a na podium wskoczył także Aleksander Zniszczoł. Zimą – przy okazji indywidualnych zmagań w Szczyrku – powtórka będzie mile widziana.

Finałową stacją PolSKIego Turnieju będzie zimowa stolica Polski – Zakopane (19-21 stycznia). Przed rokiem Biało-Czerwoni niespełna punkt ulegli Austriakom w drużynówce na Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza, a Dawid Kubacki minimalnie przegrał z Halvorem Egnerem Granerudem. Nadchodzące zawody u podnóża Tatr będą świetną okazją do wzięcia rewanżu.

– Już niedługo spotkamy się na PolSKIm Turnieju! Wszystkich serdecznie zapraszam do Wisły, Szczyrku i Zakopanego. Trzymajcie za nas kciuki i do zobaczenia! – dodaje Dawid Kubacki, który pochodzi z Podhala.

Trener Thomas Thurnbichler zdecydował, że do wiślańskich kwalifikacji, które rozpoczną turniejową rywalizację, przystąpią Dawid Kubacki, Maciej Kot, Klemens Murańka, Andrzej Stękała, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł oraz Piotr Żyła.

PolSKI Turniej będzie ostatnim sprawdzianem przed główną imprezą sezonu, a więc Mistrzostwami Świata w Lotach Narciarskich 2024. Organizatorem imprezy będzie austriacka gmina Bad Mitterndorf, natomiast areną zmagań skoczków będzie 235-metrowy obiekt Kulm.