środa, 29 maja 2024

Reprezentacja Polski w amp futbolu rozpoczyna walkę o Mistrzostwo Europy

Już w najbliższą niedzielę, 2 czerwca w Évian-les-Bains we francuskiej Górnej Sabaudii reprezentacja Polski w amp futbolu rozpocznie zmagania na Euro 2024. Biało-czerwoni po raz trzeci w historii zagrają na mistrzostwach Starego Kontynentu i powalczą o kolejny medal.

Ampfutboliści reprezentacji Polski zagrają  w grupie D. Ich rywalami będą Niemcy, Grecja i Szkocja, czyli reprezentacje, które w przeszłości ani razu nie sięgały po medale mistrzostw Europy. Co więcej, dla Szkotów będzie to pierwszy w historii występ na turnieju tej rangi. Dwie pozostałe drużyny zagrały na obu dotychczasowych edycjach Euro - w 2017 i 2021 roku.

Reprezentacja Polski z pewnością będzie walczyć o poprawę wyniku, który osiągnęła na poprzednich mistrzostwach Europy. W 2017 roku polscy ampfutboliści zakończyli turniej rozgrywany w Turcji na trzecim miejscu, wygrywając w meczu o brąz 3:1 z Hiszpanią. Cztery lata później biało-czerwoni powtórzyli ten rezultat - w zmaganiach w Krakowie ponownie uplasowali się na najniższym stopniu podium, pokonując 1:0 reprezentację Rosji.

- Mamy tylko jeden cel: złoto. Wszyscy zrobiliśmy progres w stosunku do poprzedniego turnieju. Myślę, że będziemy bardzo mocno zmotywowani. Wierzę, że będzie to nasz najlepszy turniej z dotychczas rozegranych. Podoba mi się styl prowadzenia drużyny przez naszego trenera - Dmytro Kameko, szczególnie pod kątem intensywności - deklaruje Jakub Kożuch, który był w ekipie, która sięgnęła po brąz na obu turniejach.

Biorąc pod uwagę szanse medalowe, Polacy ponownie są jednymi z głównych kandydatów do zajęcia czołowych miejsc. Faworytem do złota będą także ampfutboliści z Turcji, czyli triumfatorzy obu dotychczasowych edycji mistrzostw Europy, aktualni mistrzowie świata.

Terminarz ampfutbolowej reprezentacji Polski w grupie D na Euro 2024

  • 2 czerwca (niedziela), godz. 12:00: Grecja - Polska
  • 3 czerwca (poniedziałek), godz. 16:00: Polska - Szkocja
  • 4 czerwca (wtorek), godz. 16:00: Niemcy - Polska

W przypadku zajęcia jednego z dwóch pierwszych miejsc w grupie, Polacy awansują do ćwierćfinału, w którym zagrają z rywalem z grupy C (Turcja, Irlandia, Izrael, Azerbejdżan). Mecze tej fazy odbędą się w czwartek, 6 czerwca (15:30 i 17:30). Dzień później rozegrane zostaną oba półfinały (15:30 i 17:30). Na sobotę, 8 czerwca z kolei zaplanowano z kolei mecz o 3. miejsce (15:00) i wielki finał (17:00).

Powołani na Euro 2024

  • Bramkarze: Maciej Materac, Igor Woźniak, Łukasz Miśkiewicz
  • Obrońcy: Bartosz Łastowski, Kamil Rosiek, Mateusz Warakomski, Krystian Kapłon
  • Pomocnicy: Adrian Bąk, Łukasz Mazurowski, Krzysztof Wrona, Jakub Kożuch
  • Napastnicy: Dominik Abramczyk, Marcin Oleksy, Kamil Grygiel, Rafał Bieńkowski