poniedziałek, 22 stycznia 2024

PolSKI Turniej 2024 w skokach narciarskich zakończony!

Osiem dni rywalizacji na obiektach w Wiśle, Szczyrku i Zakopanem wyłoniło najlepszy zespół historycznej edycji PolSKIego Turnieju w skokach narciarskich. Na linii mety ręce w geście triumfu wzniosła reprezentacja Austrii, która zgarnęła główną nagrodę w postaci 50 tysięcy euro.

Ostatnim, a zarazem decydującym przystankiem PolSKIego Turnieju w skokach narciarskich było Zakopane. Przed przyjazdem na Podhale – po wizycie w Beskidzie Śląskim – liderem klasyfikacji generalnej byli Słoweńcy, którzy na tym etapie wypracowali przewagę ponad 60 punktów nad Austriakami.

Piątkowe kwalifikacje do niedzielnego konkursu indywidualnego na Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza (HS140) padły łupem Stefana Krafta, który dał swojej drużynie zdecydowany sygnał do ataku. Austriacy skrócili dystans do Słoweńców na nieco ponad 50 punktów, z kolei Thomas Thurnbichler – trener reprezentacji Polski – zdecydował, że w sobotnich zawodach drużynowych zabraknie aktualnego mistrza świata – Piotra Żyły. Nominację do składu otrzymali Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł oraz Dawid Kubacki.

Biało-Czerwoni – na oczach wielotysięcznego tłumu zgromadzonego u podnóża Tatr – do ostatniej grupy liczyli się w walce o podium pierwszej drużynówki w sezonie 2023/24. Ostatecznie nasza ekipa musiała zadowolić się szóstą pozycją, a bezkonkurencyjni okazali się aktualni mistrzowie olimpijscy– Austriacy. Skład podium uzupełnili Słoweńcy i Niemcy.

Przed finałowym etapem PolSKIego Turnieju przewaga Słoweńców nad Austriakami stopniała do niespełna trzech punktów, co zwiastowało zaciętą rywalizację do ostatniej serii. Niedzielny konkurs indywidualny – obfitujący w liczne skoki w granice rozmiaru zakopiańskiej areny – wygrał Stefan Kraft. 30-latek tym samym pobił rekord Janne Ahonena i po raz 109. stanął na pucharowym podium. Dla dwukrotnego zdobywcy Kryształowej Kuli była to 37. wiktoria w karierze. Drugie miejsce przypadło Andreasowi Wellingerowi z Niemiec, a trzecie Anze Laniskowi ze Słowenii.

Niedzielne zmagania okazały się najlepsze tej zimy dla reprezentacji Polski. Do punktowanej „30” po raz pierwszy w tym sezonie wskoczyło sześciu Biało-Czerwonych, a Aleksander Zniszczoł i Dawid Kubacki otarli się o czołową „10” – finiszując kolejno na 11. i 12. pozycji. W drugiej serii pokazali się także Kamil Stoch (17. miejsce), Paweł Wąsek (22. lokata), Maciej Kot (27. pozycja) i Piotr Żyła (29. wynik dnia).

Ostatecznie – rzutem na taśmę – czek na kwotę 50 tysięcy euro, który przygotowano dla najlepszego zespołu PolSKIego Turnieju – zgarnęli Austriacy. Drużyna dowodzona przez Andreasa Widhoelzla ograła Słoweńców różnicą 9,9 pkt. Dodatkowo Austriacy umocnili się na czele Pucharu Narodów 2023/24.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2023/24 pewnie prowadzi Kraft (1089 punktów). Za jego plecami znajdują się Andreas Wellinger (837 punktów) i Japończyk Ryoyu Kobayashi (736 punktów). Najlepszy z Polaków – Piotr Żyła (117 punktów) – jest 22.

W najbliższych dniach skoczków czeka główna impreza bieżącego sezonu, a więc Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich 2024. Indywidualni oraz drużynowi medaliści zostaną wyłonieni na Kulm (HS235) w austriackim Bad Mitterndorf. Nasz kraj w Styrii będą reprezentować Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł i Piotr Żyła.