niedziela, 27 października 2024

Polki coraz bliżej awansu na ME! Ograły Rumunię, teraz rewanż w Gdańsku

Piłkarki reprezentacji Polski po heroicznej walce wygrały 2:1 z Rumunkami i wykonały ważny krok w kierunku awansu na przyszłoroczne mistrzostwa Europy. We wtorek w Gdańsku odbędzie się rewanż, który zadecyduje o tym, która drużyna zagra w finale fazy play-off.

Eliminacje przyszłorocznych mistrzostw Europy, które w dniach 2-27 lipca odbędą się w Szwajcarii, rozpoczęły się od fazy grupowej. Polki zajęły w swojej grupie 4. miejsce, ale dzięki zmianie formatu kwalifikacji, podopieczne Niny Patalon nie straciły szansy na grę na turnieju głównym. Powalczą o to w dwustopniowych barażach, w których pierwszym wyzwaniem dla biało-czerwonych jest dwumecz z Rumunią.

Piątkowe starcie na stadionie w Bukareszcie lepiej rozpoczęło się dla rywalek - w 18. minucie na 1:0 trafiła Ioana Balaceanu. Polki miały optyczną przewagę i częściej zagrażały bramce drużyny przeciwnej. Najczęściej odpowiadały za to Ewa Pajor i Natalia Padilla, ale przez długi czas biało-czerwone nie potrafiły zamienić dominacji na gola wyrównującego.

Druga połowa z perspektywy reprezentantek Polski miała zgoła odmienny przebieg, choć w 55. minucie mogło było już 0:2 - fantastycznie spisała się jednak Kinga Szemik, która obroniła uderzenie Florentiny Olar-Spanu z rzutu karnego. Od tego momentu w grze naszych zawodniczek było widać jeszcze więcej animuszu, który dał oczekiwane skutki.

W 73. minucie Natalia Padilla zdecydowała się na indywidualną akcję z prawej strony boiska i po pięknym rajdzie oddała celny strzał z linii pola karnego, wyrównując stan meczu. Wynik 1:1 w kontekście rewanżu u siebie był już całkiem niezłe, ale biało-czerwone nie zamierzały na tym kończyć.

Decydująca dla losów spotkania akcja miała miejsce tuż przed upływem regulaminowego czasu gry. W 88. minucie Maria Ficzay obejrzała czerwoną kartkę, a sędzia podyktował rzut karny dla Polek. Do piłki podeszła gwiazda FC Barcelony, Ewa Pajor i pewnym strzałem zapewniła zwycięstwo 2:1.

Taki rezultat oznacza, że reprezentantki Polski wykonały duży krok w kierunku awans do finału baraży o awans na ME 2025. Rewanżowe spotkanie odbędzie się we wtorek, 29 października o godzinie 18:00 na Polsat Plus Arena w Gdańsku (zapraszamy do zakupu biletów na stronie www.bilety.laczynaspilka.pl). W przypadku zwycięstwa, w finale fazy play-off biało-czerwone zagrają ze Słowenią lub Austrią.

Rumunia - Polska 1:2

Gole: Balaceanu 18' - Padilla 73', Pajor 88' [k.]