poniedziałek, 27 maja 2024

Olbrzymi sukces Orlen Wisły Płock. Została mistrzem Polski po 13 latach!

W drugim finałowym meczu ORLEN Superligi, ORLEN Wisła Płock wygrała po serii rzutów karnych z Industrią Kielce i sięgnęła po mistrzostwo Polski po raz pierwszy od 13 lat! Dla drużyny prowadzonej przez Xaviego Sabate to drugie trofeum na przestrzeni kilku tygodni, wywalczone po starciach z tym samym rywalem.

Pierwsza odsłona rywalizacji o mistrzostwo Polski piłkarzy ręcznych odbyła się przed tygodniem. Spotkanie rozgrywane w niedzielę, 19 maja w Kielcach miało niesamowity przebieg. Drużyna z Płocka w ostatniej akcji regulaminowego czasu gry doprowadziła do wyrównania - piękną bramkę po sprytnie wykonanym rzucie wolnym rzucił Kirył Samoiła. O losach meczu decydowały rzuty karne, w których obie drużyny prezentowały równy poziom. Ostatecznie zadecydowała dziesiąta seria rzutów z siódmego metra i to ORLEN Wisła cieszyła się z końcowego triumfu!

Drugi pojedynek, tak jak można było się tego spodziewać, rozpoczął się od zaciętej gry. Po 10 minutach na tablicy wyników widniał remis 4:4, a obie ekipy szczelnie broniły dostępu do własnej bramki. Pierwsze dwubramkowe prowadzenie w meczu jednej z ekip miało miejsce dopiero w po 25 minutach, kiedy to piłkarze ręczni Industrii odskoczyli na 8:6. W samej końcówce płocczanie mieli okazję na wyrównanie, ale ostatecznie schodzili na przerwę z wynikiem 9:10.

Po zmianie stron sytuacja na parkiecie nie uległa zmianie - obie drużyny zawzięcie broniły swojej bramki. Waga tego pojedynku była tak duża, że zarówno Industrii, jak i ORLEN Wiśle nie udało się odskoczyć od rywala na większą różnicę niż jedno trafienie. Dramaturgii temu pojedynkowi dodał fakt, że regulaminowy czas dobiegł końca w niemal identycznym stylu jak przed tygodniem - w ostatniej akcji, równo z syreną na 20:20 rzucił Gergo Fazekas i ponownie doprowadził do serii rzutów karnych.

Pierwsze pięć rzutów zawodników obu zespołów było skutecznych, ale im dalej w las, tym napięcie było coraz większe. Decydującą rolę odegrał bramkarz Orlen Wisły Płock, Mirko Alilović, który obronił rzut Dylana Nahiego i zapewnił drużynie Xaviego Sabate mistrzostwo Polski!

Jest to ósmy w historii tytuł mistrzostwo piłkarzy ręcznych z Płocka i pierwszy od 2011 roku. Wisła przerwała tym samym niesamowitą serię Industrii Kielce, która zgarniała najważniejsze krajowe trofeum nieprzerwanie właśnie od sezonu 2011/12. Płocczanie zakończyli sezon z podwójną koroną - kilka tygodni temu po raz 13. zgarnęli ORLEN Puchar Polski, pokonując w finale rywala z Kielc.