wtorek, 9 stycznia 2024

Kapitalny rok w polskiej siatkówce. Triumfy święciły reprezentacje i kluby

2023 rok był dla polskiej siatkówki wprost niesamowity. Wielkie sukcesy na międzynarodowej arenie święciły zarówno siatkarki, jak i siatkarze reprezentacji Polski, którzy poza zdobytymi trofeami wywalczyli także awans na IO 2024. Podsumowaniem były indywidualne i drużynowe wyróżnienia na Gali Mistrzów Sportu.

Pierwszym sukcesem polskich siatkarzy w znakomitym dla nich 2023 roku był pierwszy w historii triumf w Lidze Narodów (wcześniej wygrywali w Lidze Światowej w 2012 roku). Po zajęciu trzeciego miejsca w fazie grupowej z bilansem 10 zwycięstw w 12 spotkaniach, Biało-Czerwoni w fazie finałowej byli bezkonkurencyjni. Pokonywali odpowiednio 3:0 Brazylię i 3:1 Japonię, a w wielkim finale 3:1 Amerykanów sięgając po upragnione trofeum.

Nieco ponad miesiąc później podopieczni trenera Nikoli Grbicia rozpoczęli zwycięski marsz w mistrzostwach Europy. Po znakomitej fazie grupowej, w której przegrali tylko jednego seta, w fazie finałowej na Biało-Czerwonych również nie było mocnych. Zwycięstwa 3:1 nad Belgią, 3:1 nad Serbią, 3:1 nad Słowenią i 3:2 nad Włochami w wielkim finale pozwoliły im sięgnąć po drugi w historii tytuł dla najlepszej drużyny Starego Kontynentu. Tym samym

Pomimo tak wielkich sukcesów, polscy siatkarze musieli walczyć o udział w igrzyskach olimpijskich w turnieju kwalifikacyjnym. Nie był to jednak dla nich problem - wygrali wszystkie siedem meczów i pewnie awansowali na tegoroczne zmagania w Paryżu. Jednocześnie przedłużyli niesamowitą serię kolejnych triumfów - obecnie wynosi ona kolejne 24 spotkania.

Podsumowaniem znakomitego 2023 roku Biało-Czerwonych były wyróżnienia, jakie otrzymali w ramach 89. Plebiscytu Przeglądu Sportowego. Reprezentacja Polski triumfowała w kategoriach "Drużyna Roku" i "Człowiek Roku", trener Nikola Grbić został "Trenerem Roku", a Aleksander Śliwka zajął trzecie miejsce w klasyfikacji na "Sportowca Roku 2023", zdobywając 71 163 głosy.

2023 rok był znakomity także dla siatkarek reprezentacji Polski. Od końca maja do połowy lipca rywalizowały w Lidze Narodów. W fazie grupowej okazały się najlepsze w 16-zespołowej stawce - w 12 rozegranych spotkaniach odniosły aż 10 zwycięstw i z dorobkiem 29 punktów zajęły pierwsze miejsce. Fazę pucharową rozpoczęły od zwycięstwa 3:1 nad Niemkami, ale w półfinale musiały uznać wyższość Chinek (0:3). W meczu o brąz wygrały jednak 3:2 z Amerykankami, osiągając tym samym najlepszy wynik w historii występów w Lidze Narodów.

Pod koniec sierpnia Biało-Czerwone zakończyły udział w mistrzostwach Europy na 5. miejscu, przegrywając z późniejszymi triumfatorkami imprezy, Turczynkami. Kilka tygodni później zawodniczki Stefano Lavariniego dopięły swego w kwalifikacjach olimpijskich - po triumfie w łódzkiej Atlas Arenie 3:1 nad Włoszkami, zapewniły sobie udział w tegorocznych IO w Paryżu.

Jakby tego było mało, lista ubiegłorocznych sukcesów siatkarzy dotyczy nie tylko reprezentacji, ale także klubów. W maju 2023 roku w wielkim finale Ligi Mistrzów naprzeciw siebie stanęły ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i Jastrzębski Węgiel. Po emocjonującym starciu, kędzierzanie wygrali 3:2 i po raz trzeci z rzędu sięgnęli po trofeum.