poniedziałek, 21 października 2024

Grand Prix USA: Udany debiut i pierwsze punkty Lawsona

Liam Lawson, który zastąpił Daniela Ricciardo w roli kierowcy zespołu Visa Cash App RB, już w pierwszym występie w tym sezonie Formuły 1 wywalczył punkty, zajmując 9. miejsce w Grand Prix USA. Tuż za czołową 10. zawodów uplasował się natomiast Yuki Tsunoda.

Grand Prix na Circuit of the Americas w Austin było pierwszym wyścigiem, w którym w barwach zespołu Visa Cash App RB nie wystąpił Daniel Ricciardo. Miejsce Australijczyka po poprzednim GP Singapuru zajął Liam Lawson, który zastąpi go podczas sześciu ostatnich wyścigach obecnego sezonu. Oprócz Nowozelandczyka, na amerykańskim torze pokazał się również Yuki Tsunoda.

W rozpoczynających zmagania w Austin kwalifikacjach do sprintu najszybszy był Max Verstappen. Lider klasyfikacji generalnej był szybszy od George'a Russella i Charlesa Leclerca. Yuki Tsunoda uzyskał 9. czas, a Lawson 15. W głównym sprincie ponownie bezkonkurencyjny był Verstappen, za którego plecami tym razem znaleźli się Carlos Sainz i Lando Norris. Obaj kierowcy Visa Cash App RB uplasowali się w drugiej dziesiątce (Tsuonda P11, Lawson P16).

Obecny mistrz świata dał się wyprzedzić w kwalifikacjach do głównego wyścigu - Verstappen był nieco wolniejszy od Lando Norrisa. Zwycięzcą całego GP USA został natomiast startujący z czwartej pozycji Charles Leclerc, który cieszył się z triumfu po raz trzeci w sezonie. Na drugiej pozycji uplasował się Carlos Sainz, natomiast Verstappen był trzeci.

Z bardzo dobrej strony pokazał się również Liam Lawson, który zajął 9. miejsce i już w pierwszym starcie w barwach Visa Cash App RB zdobył dwa punkty. Tym samym wyrównał swój najlepszy wynik w karierze, jeśli chodzi o lokatę - w ubiegłym sezonie, jako kierowca Scuderii AlphaTauri był 9. w GP Singapuru. Yuki Tsunoda zakończył zmagania w Austin na 11. pozycji.

Do zakończenia obecnego sezonu Formuły 1 pozostało jeszcze pięć wyścigów. Przed nami GP Meksyku (25-27 października), GP Sao Paulo (1-3 listopada), GP Las Vegas (22-24 listopada), GP Kataru (29 listopada - 1 grudnia) i GP Abu Zabi (6-8 grudnia).