wtorek, 11 czerwca 2024

Dwa towarzyskie zwycięstwa polskiej kadry tuż przed Euro 2024

Reprezentacja Polski wygrała oba mecze towarzyskie na kilka dni przed rozpoczęciem Euro 2024. Drużyna prowadzona przez selekcjonera Michała Probierza ograła odpowiednio 3:1 Ukrainę i 2:1 Turcję. Niepokój może wzbudzać jednak fakt, że w spotkaniach tych kilku ważnych piłkarzy doznało urazów.

Na kilka dni przed rozpoczęciem mistrzostw Europy w Niemczech kadra Michała Probierza miała w planach dwa spotkania towarzyskie, których celem było przede wszystkim przetestowanie rozwiązań taktycznych. Starcia z Ukrainą i Turcją były dodatkowo okazją do wyselekcjonowania grupy, która już podczas turnieju będzie gwarantowała największą pewność, również jeśli chodzi o brak kontuzji.

Już na samym początku pierwszego z tych meczów właśnie kontuzja mocno pokrzyżowała plany selekcjonerowi. W drugiej minucie Arkadiusz Milik nabawił się urazu kolana, który wykluczył go z występu na niemieckich boiskach. Mimo jego nieobecności, biało-czerwoni znakomicie radzili sobie w ofensywie, czego efektem były trzy bramki w pierwszych 30 minutach - na listę strzelców wpisywali się Sebastian Walukiewicz, Piotr Zieliński i Taras Romanczuk.

Na trzy minuty przed przerwą kontaktową bramkę strzelił Artem Dowbyk, ale na nic więcej Ukraińców nie było stać w tym spotkaniu. Po zmianie stron w obu zespołach doszło do sporej liczby zmian, a na dodatek mecz z niegroźnymi urazami skończyło kilku polskich piłkarzy, w tym m.in. Romanczuk. Tak czy inaczej, zwycięstwo 3:1 było dobrym prognostykiem, zwłaszcza jeśli chodzi o obraz gry prezentowany przez reprezentację Polski.

Ostatni sprawdzian biało-czerwonych przed Euro 2024 rozpoczął się bardzo dobrze - już w 12. minucie sparingu z Turcją Karol Świderski strzelił bramkę na 1:0. Dosłownie kilka sekund później, przy celebrowaniu tego trafienia, nabawił się kontuzji stawu skokowego i musiał opuścić boisko. Taki sam los po upływie pół godziny gry spotkał Roberta Lewandowskiego. Kapitan zespołu usiadł na murawie i nie był w stanie kontynuować gry. Na pomeczowej konferencji prasowej selekcjoner Michał Probierz zdradził, że urazy obu napastników nie są poważne i ma nadzieję, że w ciągu kilku dni dojdą do pełnej dyspozycji.

W drugiej połowie reprezentacja Turcji spisywała się znacznie lepiej niż przed przerwą i dostała za to nagrodę w 77. minucie, kiedy to wyrównującą bramkę strzelił Baris Alper Yilmaz. Ostatnie słowo w tym meczu należało jednak do biało-czerwonych - w 90. minucie Nicola Szymański zdecydował się na ładną, indywidualną akcję i po minięciu kilku rywali mierzonym strzałem trafił do siatki, zapewniając Polakom zwycięstwo 2:1.

Wyniki reprezentacji Polski w dwóch sparingach przed Euro 2024

• Polska - Ukraina 3:1 (Walukiewicz 11', Zieliński 16', Romanczuk 30' - Dowbyk 42')
  • Polska - Turcja 2:1 (Świderski 12', Zalewski 90' - Yilmaz 77')

Teraz przed piłkarzami reprezentacji Polski już tylko zmagania na mistrzostwach Europy w Niemczech. W fazie grupowej, w ramach grupy D zagrają z Holandią (16 czerwca), Austrią (21 czerwca) i Francją (25 czerwca).