niedziela, 30 maja 2021

Za nami ORLEN Wyścig Narodów oraz ORLEN Lang Team Race

Wspierana przez PKN ORLEN dwudniowa impreza kolarska została rozegrana na trasach wokół Białegostoku. Zdecydowanie najszybszym zawodnikiem w stawce ORLEN Wyścig Narodów okazał się Marijn van den Berg z Holandii, który zwyciężył zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. Van den Berg triumfował nie tylko w klasyfikacji generalnej, ale – wraz z kolegami z zespołu – wzniósł również trofeum dla najlepszej ekipy.

W 2021 roku do rywalizacji przystąpiły 22 reprezentacje zawodników do lat 23 oraz, dodatkowo, trzy polskie zespoły. ORLEN Wyścig Narodów to jedno z trzech największych wydarzeń sportowych dedykowanych kolarzom w tej kategorii wiekowej, wraz z Tour de l’Avenir we Francji oraz Wyścigiem Pokoju w Czechach. Trzecia edycja wyścigu była jednocześnie inauguracją cyklu UCI Nations Cup Grand Prix.

O sobotnim zwycięstwie van den Berga zadecydował finisz z peletonu. Holendrzy od samego początku prezentowali się bardzo dobrze i praktycznie przez cały czas przewodzili peletonowi, co zaowocowało wygraną jednego z nich. Etap rozgrywany w niedzielę miał zupełnie inny przebieg, bowiem na trasie nieustannie tworzyły się grupki, jednak na mecie ponownie najszybciej stawił się van den Berg.

Najwyżej sklasyfikowanym polskim kolarzem po pierwszym etapie był Mateusz Kostański, który zajął 24. miejsce. O dużym pechu może mówić Damian Papierski – choć świetnie radził sobie w peletonie, to problemy techniczne uniemożliwiły mu walkę o czołowe lokaty. Na drugim etapie najlepiej poradził sobie natomiast Bartłomiej Proć, który dojechał na metę jako 15. zawodnik rywalizacji.

W niedzielę 30 maja odbył się również ORLEN Lang Team Race, czyli wyścig dedykowany amatorom, jednak w bardzo profesjonalnej oprawie. Na starcie stanęło blisko 200 zawodników, na których czekała 82-kilometrowa trasa. Najszybszy okazał się Maciej Rogulski. To oczywiście nie koniec imprez wspieranych przez ORLEN dla kolarzy nieprofesjonalnych – 10 sierpnia odbędzie się ORLEN Tour de Pologne Amatorów Memoriał Ryszarda Szurkowskiego, natomiast tegoroczny sezon zakończy się 25 września wyścigiem ORLEN Lang Team Race w Bytowie.