piątek, 17 września 2021

Wystartowała F1 H2O z udziałem Bartłomieja Marszałka

Grand Prix Europy we włoskim San Nazzaro to pierwsze zawody wodnej Formuły 1 od grudnia 2019 roku. Cały poprzedni sezon został bowiem odwołany z powodu pandemii, a Bartłomiej Marszałek nie ukrywał, że nie może doczekać się ponownego ścigania się z najlepszymi na świecie. Wspierany przez PKN ORLEN sportowiec zaliczył udany występ, kończąc rywalizację na wysokiej 5. pozycji.

Nowy sezon motorowodnej Formuły F1 – F1 H2O World Championship – rozpoczął się już w piątek, kiedy zawodnicy oficjalnie pojawili się w San Nazzaro. Prawdziwe ściganie wystartowało jednak w sobotę, kiedy to odbyły się kwalifikacje do wyścigu. Bartłomiej Marszałek zajął w nich 14. miejsce. Rzeka Pad, na której odbywały się zawody, jest wąska i wymagająca, co mocno utrudnia atakowanie z dalszych pozycji. Mimo tego, podczas niedzielnego wyścigu zawodnik ORLEN Team zaprezentował się z bardzo dobrej strony. Ambitna postawa Marszałka pozwoliła mu awansować na 5. miejsce.

To był bardzo trudny wyścig i cieszę się z osiągniętego rezultatu. Pomimo tego zdaję sobie sprawę jak wiele jeszcze pracy przede mną i pokornie zamierzam rozwijać się w sporcie, aby osiągać coraz lepsze wyniki – podsumował Bartłomiej Marszałek.

Bartłomiej Marszałek zasilił szeregi ORLEN Team w styczniu 2020 roku. Choć pandemia uniemożliwiła mu starty w F1 H2O World Championship, poprzedni rok był dla motorowodniaka bardzo intensywny. Najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem, w którym Marszałek wziął udział, był “Cud nad Wisłą”. Projekt odnotował rekordowe zasięgi w historii działalności sponsoringowej PKN ORLEN, docierając do 24 milionów odbiorców w mediach społecznościowych Koncernu oraz zespołu F1 Alfa Romeo Racing ORLEN. Premierę materiału w telewizji zobaczyło natomiast 5,8 miliona osób.

Pierwszy rok współpracy PKN ORLEN z Bartłomiejem Marszałkiem przebiegał zatem pod dyktando akcji społecznych i edukacyjnych dedykowanych walce z pandemią. Odwołany został cały sezon F1 H20, czyli wodnej Formuły 1. Dyscyplina ta jest niezwykle efektowna. Łodzie, których silniki mają moc 450 KM, osiągają prędkości dochodzące nawet do 250 km/h, a do “setki” przyspieszają w 2,5 sekundy. F1 H20 to najbardziej widowiskowy i znany sport motorowodny na świecie. Zawodnicy muszą być bardzo dobrze przygotowani fizycznie, ponieważ każdy wyścig to ogromne obciążenie dla organizmu. Przeciążenia na zakrętach sięgają nawet 6G!

Wyścigi Grand Prix odbywają się na jeziorach, zalewach, rzekach lub w portach. Dyscyplina w wielu aspektach wzorowana jest na Formule 1. Rywalizacja trwa 45 minut, ale w przypadku restartu może zostać dwukrotnie wydłużona. Wygrywa zawodnik, który pokona w tym czasie najwięcej okrążeń – jeżeli kilku zakończyło zmagania z podobnym rezultatem, o ostatecznych rozstrzygnięciach decyduje kolejność na mecie.

Bartłomiej Marszałek to pierwszy polski zawodnik w historii F1 H2O. Przez wiele lat ścigał się w niższych klasach i dzięki ciężkiej pracy zameldował się w światowej elicie. Dobra postawa i 5. miejsce w niedzielnym ściganiu się na rzece Pad we włoskim San Nazzaro to dobry prognostyk przed kolejną rundą. Ta zaplanowana jest na połowę grudnia. Gospodarzem zawodów będą Zjednoczone Emiraty Arabskie.