poniedziałek, 1 lipca 2024

Rajdowe święto w Mikołajkach. Kalle Rovanperä wygrał ORLEN 80. Rajd Polski

To było prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji i rajdów. Po czterech dniach efektownych przejazdów w Mikołajkach i okolicach 80. edycja ORLEN Rajdu Polski zakończyła się triumfem Kalle Rovanpery. Wśród Polaków najlepszy wynik uzyskał Miko Marczyk.

Powracająca do kalendarza Rajdowych Mistrzostw Świata WRC impreza dostarczyła ogromnych emocji, a na starcie pojawiła się światowa czołówka. Rywalizacja na mazurskich szutrach rozpoczęła się już w czwartek tzw. „shakedownem”, który padł łupem kierowcy Hyundaia, Otta Tänaka.

Na starcie stanęło blisko 40 załóg, w tym trzy ekipy ORLEN Team - Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, Miko Marczyk oraz Szymon Gospodarczyk, a także Czech, Martin Prokop i jego pilot, Viktor Chytka. „Kajto” obiecująco rozpoczął rywalizację, ale w sobotę nie ominął go pech. Na 11. oesie ubiegłoroczny zwycięzca WRC 2 Challenger na prawym zakręcie wpadł na kamień i uszkodził zawieszenie. W niedzielę udało mu się wrócić na trasę i wygrać OS 17.

- Od początku trzymaliśmy bardzo mocne tempo jazdy, będąc w samej czołówce najlepszych zawodników świata. Niestety, spory pech i uderzenie w kamień zmusiło nas do skorzystania z Super Rally. Dzięki dopingowi wróciliśmy na trasę w niedzielę. Ostatniego dnia zgarnęliśmy jeszcze zwycięstwo, dołączając go do dwóch, które wygraliśmy w piątek. Myślę, że jasno pokazaliśmy naszą determinację i serce do rajdów - komentował Kajetanowicz.

Zmienne szczęście miał też Miko Marczyk. Kierowca ORLEN Teamu na mecie rajdu uplasował się na 7. pozycji w klasyfikacji WRC2 Challenger i 10. miejscu w klasie WRC 2. Walkę o wyższe lokaty utrudniła przebita opona na niedzielnym odcinku w Mrągowie. Dwie pozycje niżej sklasyfikowany został Martin Prokop.

- Dziękujemy wam za ten weekend, niesamowite było spotkać tylu kibiców, to było prawdziwe motorsportowe święto. Kończymy rajd na 7. miejscu w WRC2 Challenger i 10. w WRC2, zapisując na swoje konto dwa oesowe zwycięstwa i rekord Areny Mikołajki w autach Rally2. Już jutro ruszamy do Estonii - napisał w swoich mediach społecznościowych Marczyk, który kolejny weekend spędzi na Rajdzie Estonii, kolejnej rundzie mistrzostw Europy ERC.

ORLEN 80. Rajd Polski był motoryzacyjnym świętem dla kibiców. Oprócz rywalizacji najlepszych kierowców na świecie na fanów czekał cały szereg innych atrakcji. W specjalnej strefie ORLEN w miasteczku kibica miłośnicy rajdów mogli spotkać Roberta Kubicę i Macieja Giemzę. Członkowie ORLEN Teamu oraz przedstawiciele Lang Team i ratownicy WOPR przeprowadzili szkolenie nt. bezpieczeństwa w samochodzie, a także na motocyklu, rowerze czy też nad wodą.

Tłumnie zgromadzeni kibice mogli zobaczyć na Mazurach m.in. Elfyna Evansa i Thierry’ego Neuville’a. Na liście startowej rajdu pierwotnie znalazł się też Sébastien Ogier. Francuz miał jednak wypadek podczas zapoznania z trasą, a w wyniku kolizji musiał zostać przetransportowany do szpitala. Toyota w zastępstwie sprowadziła innego kierowcę. Fin, Kalle Rovanperä od piątku spisywał się fantastycznie i to on okazał się najlepszy w 80. edycji narodowego klasyku.