wtorek, 18 października 2022

Prezes Zarządu PKN ORLEN doceniony za wsparcie polskiego sportu

PKN ORLEN umacnia pozycję największego i najbardziej aktywnego sponsora sportu w Polsce. Wymierne efekty działań w tym obszarze doceniło jury Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki, przyznając Danielowi Obajtkowi, Prezesowi Zarządu PKN ORLEN, nagrodę w kategorii Sponsor Sportu. Obecnie Koncern, po przejęciu Grupy LOTOS, wspiera blisko 90 indywidualnych zawodników, ponad 70 klubów, 10 związków i 2 komitety. Z kolei programami sportowymi tylko w 2021 r. objęto ponad 62 tysiące dzieci i młodzieży.

Tylko od 2018 roku zwiększyliśmy nakłady na rozwój polskiego sportu o 120%. W tym czasie wspierani przez nas zawodnicy i reprezentacje wywalczyli ponad 150 medali na najważniejszych międzynarodowych imprezach sportowych – igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata i Europy. Nasze zaangażowanie w sponsoring sportu realnie wspiera też cele biznesowe. Tylko w ubiegłym roku dzięki projektom sponsoringowym wypracowaliśmy ekwiwalent reklamowy na poziomie 1 miliarda złotych. Wzmacnianie globalnej rozpoznawalności marki ORLEN wpisuje się także w realizowany proces budowy silnej, multienergetycznej firmy, która musi skutecznie konkurować z największymi europejskimi graczami w branży paliwowo-energetycznej – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

W ostatnich czterech latach koncern miał swój udział w historycznych sukcesach polskiego sportu. Reprezentacja siatkarzy podczas niedawno zakończonych mistrzostw świata zdobyła srebrny medal. Polska Reprezentacja Olimpijska na igrzyskach w Tokio zdobyła 14 medali, notując najlepszy start w XXI wieku. Bartosz Zmarzlik trzykrotnie zostawał Indywidualnym Mistrzem Świata na żużlu, a Robert Kubica stanął na podium legendarnego wyścigu 24h Le Mans. Koncern współpracuje między innymi z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, Polskim Związkiem Piłki Siatkowej i sportowcami reprezentującymi barwy ORLEN Team, najbardziej rozpoznawalnego zespołu motorsportowego w Polsce. Z niektórymi zawodnikami – w tym Anitą Włodarczyk i Kubą Przygońskim – jest związany już ponad dekadę.

PKN ORLEN współpracuje także z Polskim Komitetem Paraolimpijskim, zapewniając mu długofalowe i strategiczne wsparcie, a 22 stypendystów Fundacji ORLEN stanowi trzon naszej reprezentacji narodowej. Firma rozwija programy paraolimpijskie, takie jak Los Angeles 2028 i popularyzuje aktywność fizyczną wśród osób z niepełnosprawnościami – między innymi organizacją takich wydarzeń jak ORLEN PARALYMPIC RUN.

Dzięki kompleksowemu podejściu polityka sponsoringowa PKN ORLEN oddziałuje także na wiele innych aspektów życia Polaków. Opublikowany niedawno raport centrum analiz SpotData „Rola sportu w polskiej gospodarce” wskazuje, że PKB generowany rocznie przez usługi sportowe oraz towary, takie jak produkcja odzieży czy sprzętu, to aż 47,5 mld zł – czyli 2,1% całego polskiego PKB. Wartość łańcucha dostaw wytworzona dzięki temu PKB to 29 mld zł. Autorzy raportu wskazali jednocześnie, że przeciętne dostarczenie usługi sportowej – gwarantowanej przez kluby czy organizatorów wydarzeń – o wartości 1 złotego tworzy dodatkową wartość w innych dziedzinach gospodarki na poziomie również ok. 1 dodatkowego złotego.

Sport przynosi także wiele efektów zdrowotnych i społecznych, które również przekładają się na korzyści ekonomiczne. Dzięki aktywności fizycznej więcej osób pracuje, większa jest wydajność pracowników, wyższy jest kapitał społeczny oraz mniejsze wydatki na ochronę zdrowia. W całej branży okołosportowej w Polsce zatrudnionych jest ok. 370 tys. osób, a liczba hospitalizacji z powodu różnych chorób dzięki aktywności jest mniejsza o ok. 200 tys. Badania pokazują także bardzo wyraźną i pozytywną korelację między sukcesami profesjonalistów a aktywnością fizyczną obywateli. Autorzy raportu wykazali, że liczba medali olimpijskich w przeliczeniu na liczbę mieszkańców kraju jest jedną z tych zmiennych, które pokazują najsilniejszą zależność z aktywnością ruchową mieszkańców. Sukcesy polskich sportowców – na czele z Anitą Włodarczyk, Pawłem Fajdkiem, Bartoszem Zmarzlikiem czy reprezentacjami siatkarzy i koszykarzy – motywują do działania. Z drugiej strony to właśnie większa aktywność fizyczna poprawia ogólną sprawność i ułatwia proces wyławiania sportowych talentów.