poniedziałek, 1 lipca 2024

Polscy siatkarze z brązowym medalem Ligi Narodów 2024

Siatkarze reprezentacji Polski wygrali w trzech setach ze Słowenią i zakończyli zmagania w Lidze Narodów 2024 na trzecim miejscu. To piąta z rzędu edycja rozgrywek, którą biało-czerwoni zakończyli na medalowej pozycji i drugi w historii brązowy medal.

Po znakomitej fazie grupowej i zajęciu drugiego miejsca w tabeli z bilansem 10 zwycięstw w 12 spotkaniach, polscy siatkarze trafili w ćwierćfinale na Brazylię, która dość mocno zawiodła w pierwszej części rozgrywek. Zajęła dopiero siódme miejsce, triumfując w zaledwie połowie rozegranych meczów. W jednym z nich ograli właśnie biało-czerwonych, którzy stanęli przed szansą na szybki rewanż.

Spotkanie rozgrywane w łódzkiej Atlas Arenie lepiej rozpoczęło się dla Brazylijczyków, którzy wygrali pierwszego seta 25:18. Później jednak Polacy wrzucili wyższy bieg i nie pozwolili na powtórkę scenariusza z fazy grupowej. Najpierw doprowadzili do wyrównania stanu meczu po zaciętym, wygranym 25:23 secie, a następnie wyszli na prowadzenie 2:1, triumfując w trzeciej partii 25:22. Czwarty set był popisem polskich siatkarzy - wygrali go 25:16 i zameldowali się w strefie medalowej.

O awans do finału podopieczni trenera Nikoli Grbicia grali z Francuzami, czyli aktualnymi mistrzami olimpijskimi, którzy w ćwierćfinale wygrali 3:2 z Włochami. Półfinałowe starcie dostarczyło kibicom w łódzkiej hali mnóstwo emocji. Polacy wyszli na prowadzenie, ale "Trójkolorowi" odrobili straty z nawiązką, na co biało-czerwoni odpowiedzieli wyrównaniem stanu rywalizacji. O losach starcia decydował więc niezwykle zacięty tie-break, w którym Francuzi okazali się lepsi - wygrali 18:16, a Polakom pozostała walka o brązowe medale.

W meczu o trzecie miejsce biało-czerwoni grali ze Słowenią, która w półfinale w trzech setach przegrała z Japonią. Tym razem Polacy nie pozostawili przeciwnikom żadnych złudzeń - pewnie wygrali w trzech setach i zakończyli zmagania w tegorocznej edycji Ligi Narodów na trzecim miejscu.

Siatkarze reprezentacji Polski po raz piąty z rzędu kończą zmagania w Lidze Narodów z medalem. W 2019 roku, podobnie jak teraz, sięgali po brąz. W 2021 i 2022 roku wywalczyli srebrne medale, natomiast w ubiegłym roku cieszyli się ze złota.