sobota, 5 czerwca 2021

Polscy paralekkoatleci trzecim zespołem Mistrzostw Europy!

Piętnaście złotych, dwadzieścia srebrnych i czternaście brązowych medali – to dorobek polskich sportowców podczas Paralekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Bydgoszczy. Dzięki tak znakomitym wynikom, nasi reprezentanci zajęli trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej, tuż za plecami Rosji i Ukrainy. Impreza, której głównym sponsorem został PKN ORLEN, była największym tego typu wydarzeniem zorganizowanym w Polsce. Udział w zawodach wzięło niemalże 700 zawodników z 44 krajów.

17. edycja Paralekkoatletycznych Mistrzostw Europy rozpoczęła się 1 czerwca i obejmowała 86 konkurencji biegowych, 20 skokowych i 58 rzutowych. Reprezentacja Polski liczyła 78 osób, a do czempionatu przystępowała jako jeden z faworytów do zajęcia wysokiej lokaty w klasyfikacji medalowej. Tym bardziej, że trzy lata temu w Berlinie nasi sportowcy wywalczyli aż 61 krążków.

W Bydgoszczy znakomicie spisali się m.in. kulomioci, dyskobole, skoczkowie wzwyż czy biegacze, których znakomite wyniki pozwalają wierzyć, że w Tokio włączą się do walki o podium. Oczywiście, również pozostali sportowcy dostarczyli nam całe mnóstwo powodów do radości. Ostatecznie dorobek polskich paralekkoatletów zatrzymał się na 49 medalach – w ten sposób w klasyfikacji medalowej ustąpiliśmy jedynie Rosji i Ukrainie.

Zawody były wspierane przez PKN ORLEN, a transmisję z mistrzostw można było zobaczyć w TVP Sport i Internecie. Przebieg rywalizacji komentowali czołowi dziennikarze sportowi, wspierani przez ekspertów oraz byłych reprezentantów Polski, dzięki czemu realizacja telewizyjna europejskiego czempionatu stała na najwyższym poziomie.

Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w Bydgoszczy były ostatnim tak poważnym sprawdzianem przed zbliżającymi się wielkimi krokami Igrzyskami Paraolimpijskimi w Tokio. Bardzo dobra dyspozycja polskich sportowców pozwala mieć nadzieję, że podczas najważniejszej imprezy czterolecia – a wyjątkowo nawet pięciolecia – wielokrotnie usłyszymy Mazurek Dąbrowskiego. Polski Komitet Paraolimpijski nieustannie może liczyć na wsparcie ze strony PKN ORLEN.