poniedziałek, 27 września 2021

Święto kolarstwa w Bytowie – za nami wielki finał ORLEN Lang Team Race

Szosowe wyścigi kolarskie dla amatorów z cyklu ORLEN Lang Team Race niezmiennie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Głównym celem zawodów jest popularyzacja kolarstwa, zachęcanie do aktywności fizycznej oraz promocja różnych regionów Polski – nie dość, że ów cel ponownie udało się zrealizować, to jeszcze uczestnicy wyścigu mogli liczyć na wysoki poziom sportowy. Na starcie imprezy sponsorowanej przez PKN ORLEN stanęło między innymi kilka gwiazd polskiego kolarstwa.

W Bytowie pojawili się choćby Piotr Wadecki, Przemysław Niemiec, Lech Piasecki, Lechosław Michalak czy Sławomir Chrzanowski, czyli nazwiska doskonale znane sympatykom tej dyscypliny sportu. Wielki finał ORLEN Lang Team Race odbył się w wyjątkowej scenerii, a specjalnie przygotowane trasy pozwoliły zaprezentować to, co na Kaszubach najpiękniejsze. Warto pamiętać również, że Bytów to miejsce z ogromnymi kolarskimi tradycjami – to właśnie tu swą niezwykłą karierę rozpoczynał Czesław Lang, wicemistrz olimpijski z Moskwy.

Choć ORLEN Lang Team Race to wyścigi organizowane dla amatorów, na trasie wielkiego finału nikt nie zamierzał odpuszczać. Nie dość, że imprezie towarzyszyła wyjątkowo profesjonalna oprawa, to jeszcze fragmenty rywalizacji pojawiły się na żywo na antenie TVP Sport. Kolarze błyskawicznie dostosowali się do poziomu organizacji zawodów i zagwarantowali kibicom wspaniałe widowisko. W kategorii „Open” na dłuższym dystansie Maxi (93 kilometry) najlepszy okazał się Marek Maciejewski, a za jego plecami finiszował Piotr Wadecki – były kolarz, dziś zaś selekcjoner kadry narodowej. Podium uzupełnił Jakub Ruciński. Wśród kobiet zwyciężyła Anna Wajs, która wyprzedziła Kingę Tomaszewską oraz Aleksandrę Zabrocką. Na krótszym dystansie (29 kilometrów) triumfowali Karolina Karpińska wśród kobiet oraz Sławomir Pituch wśród mężczyzn.

Tegoroczna edycja ORLEN Lang Team Race składała się z trzech wyścigów – pierwsze dwa odbyły się w Białymstoku i Arłamowie. Rywalizacja w Bytowie pozwoliła więc uczestnikom zwiedzić kolejny unikalny zakątek Polski. Bliskie sercu Czesława Langa trasy zwieńczyły niezwykle udane przedsięwzięcie. Oprawa i atmosfera godne najbardziej profesjonalnych zawodów, ściganie na bardzo wysokim poziomie, a także popularyzacja różnych regionów naszego kraju – to wszystko sprawiło, że miłośnicy kolarstwa mogli uczestniczyć w wydarzeniu jedynym w swoim rodzaju.