poniedziałek, 16 września 2024

Zrobił to! Bartosz Zmarzlik mistrzem świata na żużlu po raz piąty w karierze

Bartosz Zmarzlik po raz trzeci z rzędu i piąty w karierze został indywidualnym mistrzem świata na żużlu! W finale Grand Prix w Vojens Polak zajął drugie miejsce, tuż za plecami Roberta Lamberta, ale to wystarczyło, aby mógł cieszyć się z tego niesamowitego osiągnięcia.

Przed sobotnimi zawodami w Danii musiały zostać spełnione dwa warunki, aby Bartosz Zmarzlik miał zapewniony piąty tytuł mistrzowski w karierze już teraz. Przede wszystkim, musiał zgarnąć w klasyfikacji generalnej cztery punkty więcej niż zajmujący drugie miejsce Fredrik Lindgren. Gdyby natomiast triumfował trzeci w "generalce" Robert Lambert, Polak musiałby zająć drugie miejsce.

Pierwszy z tych scenariuszy spełnił się bardzo szybko. Wicelider klasyfikacji generalnej miał bardzo zły dzień - już w pierwszym starcie Lindgren został wykluczony za spowodowanie upadku Daniela Bewleya. W drugiej serii Szwed co prawda zdobył dwa punkty, ale w dwóch kolejnych startach zajął ostatnie miejsce i po 15. biegu nie miał już szans na awans do półfinału, a tym samym zagrożenie Zmarzlikowi.

Polak jeździł za to znakomicie - wygrał dwa z pięciu swoich startów, a trzykrotnie zajmował drugie miejsce, dzięki czemu wygrał rundę zasadniczą z liczbą 12 punktów. W półfinale zameldował się także Lambert, który jako jedyny mógł zagrozić Zmarzlikowi. Brytyjczyk zgromadził 10 "oczek".

W półfinałach obaj walczący o tytuł spisali się bardzo dobrze. Zmarzlik świetnie odparł ataki Andrzeja Lebiediewa i z pierwszego miejsca pewnie wjechał do finału. Lambert z kolei dał się wyprzedzić jedynie Maciejowi Janowskiemu, również meldując się w decydującym wyścigu GP w Vojens.

Finałowa rywalizacja była niezwykle emocjonująca. Lambert świetnie wystartował i zblokował Zmarzlika, który przez chwilę jechał na trzecim miejscu, nie dającym mu na ten moment tytułu. Po chwili jednak wyprzedził Lebiediewa i dojechał do mety na drugim miejscu, które dało mu upragniony tytuł!

Bartosz Zmarzlik sięgnął tym samym po piąte indywidualne mistrzostwo świat w karierze (wcześniej triumfował w latach 2019, 2020, 2022 i 2023). Dołączył tym samym do elitarnego grona żużlowców, którzy wygrywali cykl Grand Prix co najmniej pięć razy - dokonali tego Szwed Ove Fundin oraz Nowozelandczyk Ivan Mauger i Szwed Tony Rickardsson (po 6 razy). Zakończenie obecnego sezonu nastąpi 28 września, przy okazji GP w Toruniu.