czwartek, 27 lipca 2023

Czas start! Zaczynamy 80. Tour de Pologne UCI WorldTour

W piątek oficjalna prezentacja w Poznaniu, a dzień później w tym samym mieście pierwszy etap tegorocznego Tour de Pologne. Przed nami siedem dni ścigania na najwyższym światowym poziomie. – Jestem przekonany, że czekają nas niezwykłe emocje. Siedem dni później w Krakowie poznamy zwycięzcę – mówi dyrektor generalny wyścigu Czesław Lang.

– Jako najaktywniejszy polski sponsor sportu stale zwiększamy nasze zaangażowanie, zapewniając ekspozycję marki ORLEN podczas najważniejszych wydarzeń sportowych. To pozwala nam budować rozpoznawalność i efektywnie wspiera działania biznesowe koncernu. Tour de Pologne to jedna z najsłynniejszych imprez sportowych w Polsce i w Europie, która co roku gromadzi na trasach ponad 3 miliony kibiców. Czujemy wielką satysfakcję, będąc Sponsorem Głównym wyścigu o tak bogatej tradycji i budzącego tak ogromne zainteresowanie. W naszej polityce sponsoringowej doceniamy projekty łączące międzynarodowy charakter i promocję naszego kraju. Tour de Pologne znakomicie wpisuje się w tę koncepcję - mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN SA.

Tegoroczny wyścig jest pełen symboli. 95 lat temu kolarze pierwszy raz ruszyli w Polskę, zaczynamy 80. edycję, a 30 lat temu za organizację wyścigu zaczął odpowiadać wicemistrz olimpijski z Moskwy, Czesław Lang. Nie tylko to jednak czyni nadchodzący wyścig wyjątkowym. Na starcie zobaczymy znakomitych kolarzy z naszymi największymi gwiazdami, Michałem Kwiatkowskim i Rafałem Majką na czele.

Kolarze pokonają 1130 kilometrów, a po odcinku w Poznaniu czekają na nich jeszcze etapy: Leszno – Karpacz, Wałbrzych – Duszniki-Zdrój, Strzelin – Opole, Pszczyna – Bielsko-Biała, Katowice i Zabrze – Kraków.

W ostatnich latach byliśmy z peletonem we wschodniej Polsce i później jechaliśmy na południe. Teraz pojedziemy na zachód, kolarze znowu wjadą na słynny Orlinek, a meta, już tradycyjnie, będzie w Krakowie. Znam tę trasę bardzo dobrze, wiele razy ją pokonałem i jestem przekonany, że gwarantuje wielkie emocje. Poza tym, skonstruowaliśmy ją tak, że okazji na sukces będą na niej mogli szukać kolarze o różnych charakterystykach. Są odcinki dla sprinterów, wspinaczki dla górali, pofałdowany teren dla uciekinierów i wreszcie czasówka. Jestem przekonany, że to będzie niezwykły czas – mówi Czesław Lang.


Polscy kibice na pewno będą trzymali kciuki za Majkę i Kwiatkowskiego. Obaj wygrywali już nasz narodowy wyścig, a ten drugi przyjeżdża do Polski opromieniony triumfem na jednym z odcinków Tour de France i z bardzo mocną ekipą INEOS Grenadiers, w której jest między innymi zwycięzca Tour de France Geraint Thomas czy triumfator TdP Pavel Sivakov. Gwiazd i znakomitych kolarzy jest jednak więcej.

Wszyscy będą walczyli o koszulki lidera Klasyfikacji Generalnej ORLEN, Najlepszego Sprintera Energa Grupa ORLEN, Najlepszego Górala PZU, Najaktywniejszego Zawodnika Lotto oraz w Klasyfikacji Zwycięzca Etapu Drutex, Najlepsza drużyna KGHM, Najlepszy Polak Energa Grupa ORLEN oraz Najlepszy młodzieżowiec im. Bjorga Lambrechta.